Baksa Bettina: Az ESG a vállalati siker egyik új mércéje

Baksa Bettina

Baksa Bettina a Budapesti Corvinus Egyetemen szerzett közgazdász diplomát controlling szakirányon. Több, mint 10 évig kosárlabdázott az élvonalban, illetve a korosztályos válogatottakkal számos helyen megfordult világszerte. 32 éves, két fiúgyermek büszke édesanyja. Családja révén gyermekkora óta szoros kapcsolatban áll a mezőgazdasággal. Korábban controller pozícióban dolgozott az UBM-nél, jelenleg ESG-fenntarthatósági felelősként vesz részt a vállalat életében.

Miként van jelen az ESG-szemlélet az UBM mindennapjaiban?

Nem túlzás azt mondani, hogy az ESG „virágzás” korszakába léptünk, hiszen már azok is erről beszélnek, akik eddig még soha vagy szkeptikusak voltak a témát illetően. Egy turbulens időszak következik mind a szabályozásban, mind a jelentések elkészítésében. Azt gondolom, hogy több évet is igényel, mire letisztulnak a feladatok, kötelezettségek. Jelenleg talán még egy megoldandó feladat mindenki számára, de az UBM-nél látjuk már azt, hogy milyen lehetőségeket hozhat számunkra. Az elmúlt egy évben az ESG területén sok mindenben szintet léptünk. Nemcsak a tanácsadóktól várjuk az információkat, hanem megyünk partnerekhez, rendezvényekre, sőt még iparágon kívüli szereplőkhöz is, akikkel rengeteg inspiráló párbeszédet folytatunk.  Az elhivatottságunkat mutatja, hogy az ESG Club Hungary szervezetben az agrár munkacsoport vezetésére is felkérték az UBM-et. Célul tűztük ki, hogy házon belüli tudást építsünk. Véleményem szerint nagy lépés, hogy a fenntarthatóságnak dedikált felelőse van a szervezeten belül, aki összefogja az információkat, mindenki tudja, kihez lehet fordulni.

Mennyiben más ez a munkakör a korábbihoz képest?

Controllerként nagyon szerettem dolgozni az UBM-nél, a célom az volt, hogy minden oldalát megtanuljam ennek a területnek. Számomra nagyon fontos, hogy olyan munkát végezzek, amiben hiszek is és hiteles is tudok lenni. Most utólag azt gondolom, hogy jó döntést hoztam a váltással kapcsolatban.

A controlleri képességek nagy részét tudom kamatoztatni, ez a pozíció hozza is magával, gondolok itt az összefüggések felismerésére, információk kiértékelésére vagy problémamegoldásra. Például úgy gondolom, hogy controllerként a perfekcionizmus nagy előny volt, azonban most hosszú távon meg kell tanulnom delegálni, priorizálni és a legfontosabb, hogy elfogadjam: nem minden tökéletes. Elég jót és elég jól csinálni nagy belső motivációval sokkal többet ér. ESG-felelősként elengedhetetlen a tanulási hajlandóság, hiszen rengeteg új dolgot kellett megismernem és folyamatosan tanulnom is kell. Szükség van empátiára, kedvességre, jó kommunikációs készségre, mivel általában én fordulok a kollegákhoz és keresem őket adatok miatt, amelyre akár tekinthetnek plusz feladatként is. Ezt csak megfelelő kommunikációval lehet könnyíteni.

Miként érinti a vállalat mindennapi életét az ESG-stratégia mentén történő működés?

Kedvező irányba kezdtünk haladni az elmúlt időszakban, hiszen látszik, hogy a kollégáim érdeklődnek, kérdeznek, kíváncsiak. Emellett személyes misszióm, hogy a munkatársaimat is minél inkább bevonjuk az ESG területébe. Ennek három egyszerű oka van. Egyrészt tőlük kapom meg az információt a jelentés elkészítéséhez és szeretném, ha nemcsak adatokat kapnék tőlük, hanem ők is értenék azt, hogy mihez is kell az adat, miért kell plusz munkát végezniük. Azt gondolom, hogy ezáltal könnyebb, gördülékenyebb lesz az adatszolgáltatási folyamat, amely az egyik sarkalatos pontja ennek a területnek. Másrészt ahhoz, hogy fenntarthatóbban tudjunk működni és megjelenjen még inkább a fenntarthatósági szemlélet az UBM működésében, elengedhetetlen a munkavállalók bevonása, képzése. Harmadrészt bár ennek a területnek én vagyok a felelőse, ez nem egy egyszemélyes feladat. Komplex, minden területet érint egy vállalatnál. Ha belegondolunk, az éves pénzügyi jelentés szintén sok embert mozgat meg, itt is majd erre kell számítani.

Milyen pozitív hatásai lehetnek az átfogó stratégia alkalmazásának?

A fentieken túl kiemelt feladatom lesz olyan döntéselőkészítési folyamat kidolgozása a döntéshozók számára, amelyben már a fenntarthatósági szempontok is szerepelnek. Azt viszont fontos hangsúlyoznom, hogy az üzleti és fenntarthatósági szempontoknak kéz a kézben kell járniuk. Nem működik az egyik a másik nélkül. Hosszútávon stabilitást fog tudni adni. Ha ügyesen használjuk az információkat, rengeteg lehetőség jön belőle. Tükröt mutat, számunkra is felhívja a figyelmet, hol vannak problémák, hol vannak tartalékok. Már több olyan kezdeményezés, projekt is elindult az UBM-nél, ami egyértelműen az ESG-szemléletnek köszönhető és ezáltal már most reflektorfénybe került, pl. csomagolóanyagok fenntarthatóbbá tétele, minden gyártott takarmányra karbonkibocsátás számítása és még sorolhatnám. Ezeket érintjük a Portfolio podcast adásában is.

A fenntarthatósági jelentés a korábbinál is transzparensebb működést feltételez. Melyek a legfontosabb szempontok az elkészítésekor?

A fenntarthatósági jelentés kapcsán azt gondolom, hogy egy alapvető szemléletváltásra van szükség. Meg kell fordítanunk, ez nem egy kötelező rossz dolog, itt van már velünk, foglalkoznunk kell vele, de nézzük úgy, hogy mit tudunk belőle kihozni, milyen lehetőségek, milyen pozitív hatások vannak, illetve mit tudunk belőle tanulni. Mi, az UBM-nél egyértelműen arra törekszünk, hogy a fenntarthatósági jelentésünk sallangmentes, közvetlen hangvételű és lényegre törő legyen. Szeretnénk az agrár szektorban úttörőek lenni ezen a területen.

Milyen változások történtek az ESG-kritériumok stratégiai szintre emelése óta?

Az elmúlt időszakban kialakítottunk egy negyedéves beszámolási rendszert. Folyamatosan nyomon követjük az energiafelhasználásunkat és CO2-kibocsátásunkat, amelyet már az üzemek szintjén elemzünk. Ez átláthatóvá teszi a fenntarthatósági szempontok mentén az elért teljesítményünket, lehetőséget biztosít, hogy a tavalyi évhez képesti változásokat felmérjük. Látjuk azt is, hogy hol és milyen további intézkedésekre van még szükség. Az, hogy nemcsak pénzügyi szempontból, hanem környezeti, társadalmi és vállalatirányítás lencséjén keresztül is figyelemmel kísérjük a vállalat működését, segít a kockázatok csökkentésében vagy akár azok elkerülésében is. Emellett a társadalmi területen is folyamatosan fejlődünk, amely véleményem szerint az UBM-nek mindig is az erőssége volt. A mi szempontunkból kulcsfontosságú lesz a fenntartható termékek és szolgáltatások biztosítása partnereink számára.

Mi lesz a következő lépés a folyamatban, mik a legfontosabb tervek, célok?

A 2024-es üzleti év ESG jelentésének elkészítésén folyamatosan dolgozunk, továbbá fontos célként tűztük ki, hogy nagyvállalatként szeretnénk felelősséget vállalni a partnereink szemléletformálásában, illetve bevonásában.

Ha sportos hasonlattal szeretnék élni, akkor úgy gondolom, hogy jelenleg a felkészülési időszakban vagyunk, jól haladunk, fontos edzőmeccsek jönnek még és jövőre a legjobb formánkban tudunk ráfordulni a bajnokságra, ahol már a CSRD alapján az ESRS-szabvány szerint kell jelentenünk és 2025 június 30-i fordulónappal kiadjuk az első integrált jelentésünket.

UBM-befektetésekkel kapcsolatos kérdések esetén állunk szíves rendelkezésére az investors@ubm.hu e-mail címen.

A jelen blogposzt kizárólag kommunikációs célokat szolgál, az nem minősül ajánlattételnek, ajánlattételi felhívásnak, befektetési, jogi, pénzügyi, vagy közteherviseléssel kapcsolatos tanácsadásnak, sem részletes befektetési, vagy pénzügyi elemzésnek. Blogunkat kizárólag ismeretterjesztési és edukációs célból hoztuk létre, amellyel közösséget szeretnénk építeni. A jelen blogposztban foglalt tájékoztatás nem teljes körű.