Uzsoki András: Az UBM Csoport az egyetlen agrárszereplő a tőzsdén
Az UBM Csoportnál a partnereinkkel kiváló emberi és üzleti kapcsolatot ápolunk. A velük való beszélgetéseink során merülnek fel többek között azok a kérdések: „mibe érdemes fektetni” és „honnan tudom, hogy egy befektetés hosszú távon engem szolgál”. Fontos számunkra a transzparencia és a partnereink felvetései, ezért úgy döntöttünk, hogy a befektetőinknek szóló blogunkon az UBM Csoport tulajdonosai és vezető kollégái örömmel osztják meg a gondolataikat a befektetések világában tett tapasztalataikról. Ezúttal az „5 kérdés, 5 válasz” rovatunkban Uzsoki András válaszol a kérdésekre.
Uzsoki András 1989 óta dolgozik saját vállalkozásban, első cégét egy multinacionális vállalat vásárolta meg 1996-ban. Az UBM egyik alapító tagja. A cégstruktúra jelentős változásai, többek között a tőzsdére lépés kötődik hozzá. Igyekszik meglátni és megvalósítani a felbukkanó pénzügyi, gazdasági lehetőségeket. Konszenzusra és közös érdeken alapuló együttműködésre törekszik. Az UBM mellett ingatlanfejlesztéssel is foglalkozik.
1. UBM Befektetési Kapcsolatok: Hogyan látja az agráriumban a befektetési lehetőségeket, jelenleg mire érdemes az agrár befektetéseknél odafigyelni?
Uzsoki András: A méret és a transzparens működés nagyon lényeges kérdés. A banki kapcsolatok ereje kiemelten jelentős. A generációváltás veszélyeket rejt, különösen, ha a cégnek csak egy-két meghatározó (és már idősebb) tulajdonosa van.
2. Az UBM Csoport egyik tulajdonosaként Ön szerint miért érdemes az UBM-részvényeiben gondolkodni?
Többet is említenék, pl. az erős piaci pozíciót, a 25 éves stabil jelenlétet és azt, hogy az UBM Csoport az egyetlen agrárszereplő a tőzsdén. Transzparens, erős banki kapcsolatokkal és stabil, fiatalos, képzett menedzsmenttel rendelkezünk. Túl vagyunk a generációs problémákon.
3. Ön szerint a befektetők részére melyek a legfontosabb UBM-részvények értékét meghatározó tényezők?
A hagyományos pénzügyi mérőszámok mellett kiemelném az elmúlt három év növekedési sztoriját: az egyedülálló szakembergárda bebizonyította, hogy turbulens környezetben is profitábilisan tudja növelni a vállalatot. A commodity és a takarmány ágazat jól kiegészíti egymást. Ugyanakkor lényeges, hogy a commodity üzletágban pénzügyi mutatóként a saját tőke/profit mérőszám releváns, míg a takarmány üzletágban az EBITDA%.
4. Ha szélesebb spektrumban tekint a befektetéseire, mi az a tanács vagy elv, amit Ön a befektetések terén kapott és a leghasznosabbnak bizonyult? Miért ezt tartja a legfontosabbnak?
A hosszú táv és különösen a hektikus időkben a Maslow-piramis elve – a primér fogyasztáshoz kapcsolódó befektetések (pl. élelmiszeripar, energia) – biztosabb eredményt hozhatnak.
5. Megemlítené a legfontosabb befektetési tapasztalatait és a személyes tanulságokat, amelyek hasznosak lehetnek a befektetői közösségnek?
Véleményem szerint csak hosszú távon érdemes befektetni. Célszerű szétosztani a befektetéseinket. Másképp javasolt nyugodt időszakban befektetni, és másképp egy nagy feszültségekkel teli világban. Krízisekkel teli időszakban az élelmiszeripar termékláncához kapcsolódó befektetések hagyományosan jól szerepelnek.
UBM-befektetésekkel kapcsolatos kérdések esetén állunk szíves rendelkezésére az investors@ubm.hu e-mail címen.