Botos Andor: Az élelmiszeripar egy örökzöld üzlet, ha befektetésben gondolkodunk
Botos Andor az UBM Csoport egyik alapítója és tulajdonosa. A Csoport fejlődése során mindvégig az agrár-külkereskedelem irányításában tevékenykedett, 2012-ig a Csoport elődcégének, az UB Merchants Kft-nek az ügyvezető igazgatója is volt. Jelenleg az UBM nemzetközi kereskedelmi irodáinak stratégiai irányításáért felel a Stratégiai Igazgatóság tagjaként.
1. UBM Befektetési Kapcsolatok: Hogyan látja az agráriumban a befektetési lehetőségeket, jelenleg mire érdemes az agrár befektetéseknél odafigyelni?
Botos Andor: A fenntartható, hatékony és minőségi élelmiszeripar egy örökzöld üzlet. Ebbe mindig érdemes beszállni megfelelő szakmai és anyagi háttérrel. Magyarország európai szinten is jelentős élelmiszer- és takarmány-alapanyag termelő, ezért gazdag a lehetőségek tárháza ezeken a területeken. A koncentráció és az integráció alaptrendek az élelmiszeriparban, ezek mentén javasolt üzleti értelemben stratégiát alkotni.
2. Az UBM Csoport egyik tulajdonosaként Ön szerint miért érdemes az UBM-részvényeiben gondolkodni?
Az UBM 27 év alatt szerzett piaci beágyazottsága és szakmaisága révén mindvégig az alaptrendek mentén fejlődött. „Megkerülhetetlen” szövetségese lett a meghatározó élelmiszeripari és agrár vállalkozásoknak Magyarországon és a közép-kelet-európai régióban is. Az UBM Csoport növekedése még mindig töretlen, stratégiája világos és követhető.
3. Ön szerint a befektetők részére melyek a legfontosabb UBM-részvények értékét meghatározó tényezők?
Több tényező is kedvezően befolyásolja az értéküket: a felbecsülhetetlen értékű emberi erőforrás a Csoportban, a meglévő UBM-versenyelőnyök, a beruházások a takarmányiparban, a regionális hálózatfejlesztés a kereskedelemben, a potenciális akvizíciók, továbbá a takarmányozási szaktudás és a K+F is.
4. Ha szélesebb spektrumban tekint a befektetéseire, mi az a tanács vagy elv, amit Ön a befektetések terén kapott és a leghasznosabbnak bizonyult? Miért ezt tartja a legfontosabbnak?
Magán befektetések esetén szeretném kiemelni, hogy több kosárban érdemes tartani a tojásokat. Nem szeretnék túl sok időt áldozni a befektetések aktív menedzselésére, konzervatív értékmegőrzésre törekszem, kis kockázatvállalással. Számomra az is fontosnak bizonyult, hogy több devizanemben tartsam a pénzvagyonomat.
5. Megemlítené a legfontosabb befektetési tapasztalatait és a személyes tanulságokat, amelyek hasznosak lehetnek a befektetői közösségnek?
Döntsük el előre, hogy mennyi időt szánunk a befektetéseink kezelésére és hogy kockázatvállalás szempontjából milyen stratégiát választunk. Érdemes kiképezni magunkat, hogy a különböző befektetési instrumentumokat és azok kockázatait jól értsük és így a befektetési ajánlatokra érdemi válaszokat tudjunk adni.
Önben is felmerültek kérdések? Megtisztelő érdeklődését az investors@ubm.hu e-mail címre várjuk.